newsletter
Pl
De 
Spotkanie wokół publikacji „Listy na pożegnanie” Helmutha Jamesa i Freyi von Moltke – Wrocław, 17 listopada 2017 PDF Print E-mail
There are no translations available.

17 listopada we wrocławskiej Barbarze (ul. Świdnicka 8) odbyło się spotkanie poświęcone publikacji "Listy na pożegnanie" Helmutha i Frei von Moltke, które ukazały się nakładem wydawnictwa ZNAK.


W dyskusji o książce wzięli udział:

  • dr Annemarie Franke – Muzeum Śląskie w Görlitz,
  • prof. Krzysztof Ruchniewicz - Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta,
  • dr Robert Żurek – Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Moderatorem rozmowy była Agnieszka von Zanthier z Fundacji „Freya von Moltke-Stiftung dla Nowej Krzyżowej”.

Podczas spotkania odbyła się także projekcję fragmentów filmu dokumentalnego „Freya - Geschichte einer Liebe” (2016). Para wrocławskich aktorów odczytała fragmenty listów Helmutha i Frei, które znalazły się w książce.

GALERIA ZDJĘĆ


„Listy na pożegnanie”. Prawdziwa historia odwagi, wiary i miłości aż po…egzekucję.

Helmuth James i Freya von Moltke – dwoje młodych ludzi, opozycjonistów w nazistowskich Niemczech. On był jednym z twórców Kręgu z Krzyżowej. Ona – gospodynią tajnych obrad w dolnośląskim majątku rodzinnym. Gdy on w więzieniu oczekiwał na proces i egzekucję, ona trwała przy nim aż do końca. Ten zbiór nigdy wcześniej nie publikowanych po polsku listów jest dokumentem miłości pokonującej więzienne mury i śmierć. Jest również świadectwem głębokiej wiary i nadziei.