newsletter
Pl
De 
Nagroda Lothara Kreyssiga dla publicysty Theo Mechtenberg. PDF Drukuj Email

W sobotę 11 listopada w Magdeburgu, publicysta, teolog i przyjaciel Krzyżowej, który od lat prowadzi międzynarodową kampanie na rzecz pojednania i porozumienia niemiecko-polskiego, został nagrodzony Pokojową Nagrodą Lothara Kreyssiga. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w kościele St. John's w Magdeburgu.

Theo Mechtenberg (ur. 1928) od dziesięcioleci jest aktywnym dziennikarzem, który publikuje teksty na temat stosunków polsko-niemieckich.

Młody Mechtenberg przekonany, że korespondencja pomiędzy polskimi i niemieckimi biskupami z 1965 roku, nie powinna pozostać tylko na papierze, wraz z Günterem Särchen, szukał praktycznych sposobów na spotkania w Polsce, które stanowiłyby świadectwo szczerej prośby o przebaczenie w duchu pojednania. Organizował ze studentami "nielegalne" wyjazdy do Polski po tym, jak przywódcy NRD zakazali "pielgrzymek” w ramach Akcji Znaku Pokuty. Dzięki pomocy przyjaciół z Polskich, udało mu się przyjechać do pracy w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie, w narodowym centrum Laski pod Warszawą oraz na budowie kościoła Nowej Huty w Krakowie.

Od 1971 roku Mechtenberg mieszka w Polsce, tutaj się ożenił oraz zdobył doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim. W tym czasie zbudował bliskie relacje z Klubem Inteligencji Katolickiej (KIK) we Wrocławiu i Warszawie, które trwają do dziś, jako również z wydawnictwem „Znak” oraz Tadeuszem Mazowiecki. Przez kilka lat pracował w redakcji Tygodnika Powszechnego w Krakowie.

W latach 1979-1993, Mechtenberg był wykładowcą stosunków niemiecko-polskich w Pan-European Studienwerk e.V. w Vlotho / NRW, a od 1994 był jej przewodniczącym. Współtworzył Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, a przez wiele lat piastował także stanowisko członka zarządu Fundacji „Krzyżowa”.

W 2001 roku Theo Mechtenberg został uhonorowany prze Rząd Polski Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.