newsletter
Pl
De 
"HER-Story"- warsztaty o roli kobiet w przeszłości i obecnie, Krzyżowa 12.-18.11.2017 PDF Drukuj Email

"HER-Story" to projekt skierowany do licealistów z Polski, Chorwacji i Niemiec, podczas którego młodzi ludzie rzucają światło na temat drugorzędności roli kobiet w powojennej historiografii. Przykład kobiet w ruchach oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi podczas II wojny światowej stanowi dobry punkt wyjścia dla takich badań. Uczestnicy poznają biografie, listy i wspomnienia członków ruchu oporu, dzięki czemu dowiadują się więcej o nieludzkim reżimie nazistowskim.

Wywiady z kobietami, które należały do ugrupowań opozycyjnych w czasie II wojny światowej lub krewnymi tych kobiet, a także z kobietami, które obecnie aktywnie działają w ruchach oporu, pomagają pogłębić wiedzę o życiu ich życiu. Ponadto zadaniem uczestników jest krytyczne spojrzenie na rolę kobiet w ich historiografiach narodowych, a także jak i w jakich sytuacjach kobiety doświadczają obecnie dyskryminacji.

W ramach projektu odbywają się warsztaty filmowe oraz metod, technik i narzędzi prowadzenia wywiadów, które mają pomóc uczestnikom w tworzeniu własnych krótkich filmów.

Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza ma właśnie miejsce w Krzyżowej, a drugi etap projektu odbędzie się w Trzebnic, w terminie 26.2.-4.3.2018 roku.

Więcej informacji na temat projektu z 2015 roku można znaleźć na blogu projektu: http://her-story.strikingly.com/


Organizatorzy: Kreisau-Initiative e.V.

Partnerzy: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Schloß Trebnitz, Bildungs- und Begegnungszentrum e.V., HERMES, chorwacka sieć edukacji i rozwoju na rzecz ewolucji komunikacji, 

Projekt jest współfinansowany z programu "Europejczycy dla Pokoju" Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.