newsletter
Pl
De 
Polsko-niemieckie spotkanie studentów Wrocław-Freiburg, Krzyżowa 10-16.11.2017 PDF Drukuj Email

Polsko-niemieckie spotkanie studentów Freiburg – Wrocław, to projekt, który gości w Krzyżowej regularnie od kilku lat zazwyczaj pod koniec roku.

Spotkanie jest organizowane przez Uniwersytet Wrocławski Instytut Filologii Germańskiej oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną z Freiburga. Grupą opiekują się: z Polski dr Marcin Miodek i z Niemiec Dipl.-Päd. Ekkehard Geiger.

Obaj panowie są od lat związani z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i zasiadają w gremiach Fundacji. Językiem warsztatowym jest język niemiecki, co pozwala zrezygnować z tłumaczenia i umożliwia bardziej intensywną pracę. Głównym tematem warsztatów są stosunki polsko-niemieckie ze szczególnym uwzględnieniem Krzyżowej jako miejsca pamięci i dialogu. W tym właśnie miejscu spotykali się trzykrotnie członkowie Kręgu z Krzyżowej, a 12.11.1989 doszło do Mszy Pojednania z udziałem kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera RP Tadeusza Mazowieckiego.
W zgodzie ze studenckim przysłowiem, które mówi, że "nie samą nauką student żyje" program spotkania został wzbogacony o gry i zabawy integracyjne, panele dyskusyjne jak również zwiedzanie Świdnicy i Wrocławia.

Organizatorzy projektu: Wyższa Szkoła Pedagogiczna we Freiburgu oraz Instytut Filologii Germańska Uniwersytetu Wrocławskiego.
Opieka merytoryczna projektu: dr Marcin Miodek (Uniwersytet Wrocławski) i prof. Ekkehard Geiger (Wyższa Szkoła Pedagogiczna Freiburg).