newsletter
Pl
De 
Model International Criminal Court (MICC) University w Krzyżowej – 3 – 8 kwietnia 2018 PDF Drukuj Email

Od 3 do 8 kwietnia w Krzyżowej odbywa się kolejna edycja projektu Model International Criminal Court (MICC) University. Biorący w nim udział studenci z całego świata symulują procesy Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Do Krzyżowej przyjechało tym razem 44 uczestników z następujących krajów: Stany Zjednoczone Ameryki, Polska, Ruanda, Bośnia i Hercegowina, Włochy, Syria, Niemcy, Polska, Białoruś, Liban, Holandia, Ukraina i Izrael.

Uczestnicy projektu wcielają się w rolę sędziów, prokuratorów oraz obrońców i przeprowadzają symulację procesów sądowych. W ramach zespołów studenckich omawiane są hipotetyczne przypadki zbrodni wojennej, począwszy od zarzutów prokuratorskich, a skończywszy na negocjacjach dotyczących wypłaty odszkodowań ofiarom. W ramach projektu studenci tworzą również zespół prasowy, który śledzi negocjacje w MICC i tworzy raport z informacjami na temat aktualnych problemów związanych z prawami człowieka. Ustalenia te są prezentowane na koniec projektu w formie gazety i podczas konferencji prasowej.

Podczas pięciodniowego programu, symulacja jest połączona z sesjami szkoleniowymi i seminariami poświęconymi aktualnym tematom międzynarodowego prawa karnego i praw człowieka.

MICC (Model International Criminal Court) – Model Międzynarodowego Trybunału Karnego jest grą symulacyjną przeznaczoną dla uczniów i studentów, bazującą na historycznych casusach działań międzynarodowych trybunałów, takich jak proces Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze czy Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Podczas MICC kilkudziesięcioosobowa grupa młodych ludzi z różnych krajów z całego świata przez kilka dni wspólnie przeprowadza postępowanie sądowe i wydaje wyroki na zbrodniarzy wojennych wcielając się w rolę sędziów, prokuratorów i obrońców.

Projekt MICC ma na celu promowanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a także sprzyja rozpowszechnianiu wiedzy o prawach człowieka.

Więcej na stronie internetowej projektu: www.model-icc.org

Organizator: Kreisau-Initiative e.V.

Partner: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego