newsletter
Pl
De 
Krzyżowa, newsletter luty 2011
Temat: Krzyżowa, newsletter luty 2011
Data wysyłki: 2011-02-28 10:55:48
Emisja #: 5
Zawarto∂æ:

Szanowni Państwo! 

Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury naszego newslettera. W tym wydaniu przedstawiamy konkurs literacki „Freya von Moltke – niezwykła osobowość niezwykłych czasów”, zorganizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego i Starostwo Powiatowe w Świdnicy. W wywiadzie z trenerką, panią Evą Feldmann-Wojtachnia, przeczytają Państwo o specyfice gry symulacyjnej „Europejski klimat się zmieni”.
W zakładce „Zapowiedzi i ogłoszenia” znajdą Państwo terminy projektów w marcu.
Miłej lektury!

Marta Żmigrodzka-Koziejko

 

W tym numerze:

1. Konkurs literacki „Freya von Moltke – niezwykła osobowość niezwykłych czasów”

2. Głos trenerki

3. Projekty w marcu


1.


 Freya von Moltke
W marcu tego roku Freya von Moltke obchodziłaby 100. rocznicę swoich urodzin. Dla upamiętnienia tego jubileuszu Fundacja „Krzyżowa” wraz ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy organizuje konkurs literacki dla uczniów z Dolnego Śląska na najciekawszą pracę literacką przedstawiającą dawną członkini Kręgu z Krzyżowej. Konkurs „Freya von Moltke – niezwykła osobowość niezwykłych czasów” ma na celu zwrócić uwagę na jedną z kluczowych postaci w budowaniu polsko-niemieckiego porozumienia i spojrzeć na nią i jej życie z różnych perspektyw.

W swoich pracach uczniowie zastanawiać się będą nad misją, życiem, marzeniami i osobowością Freyi von Moltke. Odpowiedzą m. in. na pytanie, czy w dzisiejszych czasach potrzebowalibyśmy takiej osoby jaką była Freya?

Główną nagrodą konkursu będzie udział w jednym z międzynarodowych projektów artystycznych organizowanych przez Fundację „Krzyżowa”. Nagrodami za drugie i trzecie miejsce są książki i filmy biograficzne o Freyi von Moltke. Ponadto zwycięskie prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji Krzyżowa.

Koordynator projektu: Karolina Moroz (karolina@krzyzowa.org.pl)

2.


 Eva Feldmann-Wojtachnia

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, w dniach 10-13.02.2011, odbyło się szkolenie na multiplikatorów i trenerów gry symulacyjnej „Europejski klimat się zmieni”. Na czym polega gra i czego mogli się uczestnicy dowiedzieć a zarazem nauczyć opowiada Eva Feldmann-Wojtachnia, trenerka z grupy badawczej „Młodzież i Europa” przy Centrum Stosowanych Badań Politycznych w Monachium.

- Gra symulacyjna to metoda kształcenia politycznego, która ma na celu pomóc młodym ludziom zrozumieć zagadnienia polityczne i procesy zachodzące w Unii Europejskiej. Podczas gry uczestnicy wcielają się w postacie polityków Unii Europejskiej i odgrywają ich role w taki sposób, jak ma to miejsce w rzeczywistości. Mogą wtedy, a nawet muszą, podejmować ważne decyzje, reagować na różne sytuacje polityczne i rozwiązywać zadania i problemy, którym politycy codziennie stawiają czoła. Uczestnicy mają do czynienia z tak zwaną przystępną polityką na wyciągnięcie dłoni! Podczas projektu otrzymują również informacje na temat Unii Europejskiej, a skomplikowana terminologia fachowa jest od razu wyjaśniana. Interesujące jest to, że wszyscy, którzy biorą udział w grze, nie muszą posiadać podstawowej wiedzy na dany polityczny temat. Tutaj panuje zasada: Learning-by-doing. Uczestnicy nie uczą się niczego na pamięć. Poprzez grę przyswajają taktyczne i polityczne myślenie, pogłębiając przy tym swoje kompetencje. To się na prawdę wszystkim podoba. Centrum Stosowanych Badań Politycznych pracuje nad tą metodą już od dwudziestu lat i właśnie dzięki niej młodzi ludzie szybciej rozumieją złożony kontekst polityczny, który przekazywany jest w sposób nieskomplikowany i jasny dla wszystkich. I jak się okazuje: młodzież jest tym zachwycona!

3.

Projekty w marcu:

05. - 09.03.2011 - "Koledzy po fachu", polsko-niemiecko-czeskie seminarium dla nauczycieli szkół zawodowych oraz pracowników placówek kształcenia zawodowego.

09. - 13.03.2011 - Sesja naukowa: Historie życia czasu komunizmu - praca nad biografią w poradnictwie i duszpasterstwie

13. - 17.03.2011 - Seminarium "Z dwóch zrób trzy”

30.03. - 02.04.2011 - 9. Seminarium Miejsc Pamięci

Dalsze informacje i ogłoszenia znajdą Państwo na stronie www.krzyzowa.org.pl

------------------------------------------------------------------------

Kontakt:

marta żmigrodzka-koziejko
fundacja krzyżowa dla porozumienia europejskiego
stiftung kreisau für europäische verständigung

krzyżowa 7
58-112 grodziszcze, polska
tel: +48 (74) 85 00 135
fax: +48 (74) 85 00 305
E-Mail: marta.zmigrodzka@krzyzowa.org.pl
www.krzyzowa.org.pl