newsletter
Pl
De 
Krzyżowa, newsletter marzec 2011
Temat: Krzyżowa, newsletter marzec 2011
Data wysyłki: 2011-03-31 18:58:24
Emisja #: 6
Zawarto∂æ:Szanowni Państwo!

Przedstawiamy Państwu kolejne wydanie naszego newslettera. W tej edycji opisujemy seminarium „Z dwóch zrób trzy”, podczas którego uczestnicy z Polski, Ukrainy i Niemiec rozwijali swoje umiejętności zarządzania projektami wymian szkolnych. Angelika Cyranka, uczestniczka sesji, oraz ks. Helmut Weiß, przewodniczący Stowarzyszenia Duszpasterstwa i Poradnictwa Interkulturalnego (SIPCC), podzielą się z Państwem swoimi wrażeniami z sesji naukowej „Historie życia czasu komunizmu - praca nad biografią w poradnictwie i duszpasterstwie”.
W zakładce „Zapowiedzi i ogłoszenia” znajdą Państwo terminy projektów w miesiącu kwietniu.

Miłej lektury!

Marta Żmigrodzka-Koziejko

 

W tym numerze:

1. Seminarium „Z dwóch zrób trzy”
2. Głosy uczestników sesji naukowej
3. Projekty w kwietniu1.


Uczestnicy projektu "Z dwóch zrób trzy"

„ Z dwóch zrób trzy, czyli jak zorganizować trójstronne spotkanie młodzieży" - tak brzmiał tytuł seminarium, które miało miejsce w Międzynarodowym Domu Spotkań w Krzyżowej w dniach 13-17. 03. 2011. Podczas spotkania nauczyciele, pedagodzy szkolni oraz animatorzy wymiany szkolnej z Polski, Niemiec i Ukrainy skupiali się nad możliwościami nawiązania trójstronnej współpracy. W małych grupach, w trójjęzycznym zespole, wymieniali się swoimi doświadczeniami i omawiali praktyczne oraz organizacyjne aspekty trójstronnej wymiany szkolnej. Nie zabrakło również porad ekspertów.

Wszyscy uczestnicy bardzo pozytywnie wyrażali się o seminarium. Wielu uczestników twierdziło z zachwytem, że w takim seminarium, w którym nie odlicza się czasu do posiłku czy do przerwy kawowej jeszcze nie uczestniczyli. Pochłonięci zajęciami nagminnie nie zauważali upływu czasu.

Seminarium było bardzo owocne i umożliwiło uczestnikom szybsze nawiązanie kontaktów ze szkołami z innych krajów. Już w trakcie seminarium powstały partnerstwa i niektórzy od razu rezerwowali w biurze obsługi klienta Fundacji Krzyżowa swoje uczestnictwo w przyszłych projektach.

Organizacja projektu: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Stowarzyszenie Europejski Dialog ze Lwowa.
Wsparcie finansowe: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Opiekun projektu: Daniel Bodył

2.


Od lewej: Joachim Gauck i Klaus-Dieter Cyranka

W dniach 9-13.03.2011 grupa duchownych i pracowników kościelnych z Polski, Niemiec, Słowacji, Węgier i Czech spotkała się w Krzyżowej, by wspólnie wziąć udział w sesji naukowej „Historie życia czasu komunizmu - praca nad biografią w poradnictwie i duszpasterstwie”. O tym jakie wrażenie wywarła sesja na uczestnikach opowiadają Helmut Weiß i Angelika Cyranka:

Podczas sesji uczestnicy poznają historię życia innych ludzi z Europy wschodniej i zachodniej, które kształtowane było przez komunizm. Bardzo dużo tego typy historii nie zostało jeszcze opracowane. W Krzyżowej wspólnie spróbujemy skupić się nad tymi zagadnieniami, ponieważ do naszej duszpasterskiej pracy należy opracowywanie takich biografii. Sesja pomoże wszystkim zrozumieć skomplikowane i trudne historie życia, a zarazem poznać je z innej perspektywy – wyjaśnia Helmut Weiß, przewodniczący Stowarzyszenia Duszpasterstwa i Poradnictwa Interkulturalnego.

Krzyżowa to idealne miejsce do zapoznania się i zarazem do przeżywania historii życia ludzi z czasów komunizmu. Gdy słyszę takie historie, to od razu przypomina mi się moje przeszłe życie w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Porównuję je z innymi życiorysami ludzi z bloku wschodniego i czuje, że jestem z nimi bardzo związana, a zarazem szczęśliwa, że nigdy nie byłam prześladowana, tak jak wielu innych. Uważam, że wszyscy powinniśmy otwarcie rozmawiać o przeszłości, po to, by na naszą przyszłość być bardziej uodpornionym – opowiada Angelika Cyranka, uczestniczka sesji.

Organizacja Sesji i partnerzy kooperacyjni: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Polska, Stowarzyszenie Duszpasterstwa i Poradnictwa Interkulturalnego, Niemcy, Endre Gykössy Instytut Duszpasterstwa i Superwizji w ramach Uniwersytetu Károli Gáspár Węgierskiego Kościoła Reformowanego, Węgry, Fakultet Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, Słowacja.

3.

Projekty w kwietniu:

04.-10.04.2011 – Warsztaty młodzieżowe „Poszukiwacze sztuki – na tropach królika wielkanocnego”

08.-10.04.2011 – Spotkanie uczestników międzynarodowego projektu EuroClio „Historia lokalna łączy Europę Środkową”

10.-21.04.2011 - Warsztaty historyczne i artystyczne dla studentów i nauczycieli akademickich „2011 European forum of history and arts – wymuszona migracja”

------------------------------------------------------------------------

Kontakt:
marta żmigrodzka-koziejko
fundacja krzyżowa dla porozumienia europejskiego
stiftung kreisau für europäische verständigung

krzyżowa 7
58-112 grodziszcze, polska
tel: +48 (74) 85 00 135
fax: +48 (74) 85 00 305
E-Mail: marta.zmigrodzka@krzyzowa.org.pl
www.krzyzowa.org.pl