newsletter
Pl
De 
Krzyżowa, newsletter kwiecień 2011
Temat: Krzyżowa, newsletter kwiecień 2011
Data wysyłki: 2011-05-02 08:20:36
Emisja #: 7
Zawarto∂æ:


Szanowni Państwo!

Przedstawiamy Państwu kolejne wydanie naszego newslettera. W tej edycji opisujemy międzynarodowe warsztaty historyczne i artystyczne dla studentów oraz spotkanie informacyjne InterGenerationes w Berlinie. Pan Leszek Rysak podzieli się z Państwem swoimi wrażeniami z 9. Seminarium Miejsc Pamięci.
Chcielibyśmy również poinformować Państwa, że z dniem 16. kwietnia 2011 r. Monika Kretschmann, kierownik Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, została powołana obok Rafała Borkowskiego i Annemarie Franke na trzeciego członka Zarządu Fundacji.
W zakładce „Zapowiedzi i ogłoszenia” znajdą Państwo terminy projektów w miesiącu maju.
Zapraszamy do lektury!

Marta Żmigrodzka-Koziejko

 

W tym numerze:

1. Międzynarodowe warsztaty historyczne i artystyczne dla studentów „European forum of history and art”
2. Głos uczestnika 9. Seminarium Miejsc Pamięci
3. InterGenerationes – spotkanie informacyjne w Berlinie
4. Projekty w maju

1.


Podczas 10 dniowych warsztatów historycznych i artystycznych dla studentów cały teren Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży przeobraził się w jedno miejsce tworzenia. 120 uczestników z Polski, Niemiec, Belgii, Francji, Słowacji i Ameryki w ramach międzynarodowego i transgranicznego projektu „European forum of history and art” poprzez różnego rodzaju sztukę zajmowało się tematem wymuszonej migracji.

Uczestnicy projektu koncentrowali się m. in. na sztuce Landartu, visual art oraz warsztatach papieru. Stworzone przez nich artystyczne przedmioty znajdowały się w pomieszczeniach, na trawniku czy na Alei Dębowej. Można było podziwiać np. papierowy dywan, wizualizujący kierunki przemieszczania się migrantów lub wiszące na drzewach zdjęcia twarzy odbite na artystycznych liściach. Na podstawie zdjęć ze zbiorów bibliotecznych w Krzyżowej oraz przy użyciu wyrazów w różnych językach takich jak strach, nadzieja czy ucieczka studenci tworzyli kolaże i duże kartki pocztowe przedstawiające historie różnych ludzi i rodzin zmuszonych do migracji.

Kulminacyjnym punktem warsztatów była wystawa wszystkich prac. Każda grupa zaprezentowała swoją wizję na temat wymuszonej migracji. O zmroku odbył się pokaz „ludzi z gliny” z pochodniami oraz prezentacja zdjęć wszystkich prac na parometrowej białej konstrukcji przedstawiającej Wieżę Babel, stworzoną podczas warsztatów nowe media.

Organizacja projektu: Wyższa Szkoła Techniczna i Artystyczna Trier.
Patronat honorowy: prof. Władysław Bartoszewski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik ds. Relacji Międzynarodowych; prof. Gesine Schwan, Prezydentka Humboldt-Viadrina School of Governance in Berlin.
Koordynator projektu: prof. Anna Bulanda-Pantalacci.

2.

Podczas 9. Seminarium Miejsca Pamięci w Krzyżowej pt. „Centra emigracji politycznej na Zachodzie w okresie Zimnej Wojny” miały miejsce liczne referaty i dyskusje na temat idei i planów jednoczenia Europy, które powstawały w aktywnych politycznie centrach emigracji na Zachodzie i w środowiskach opozycji demokratycznej w krajach komunistycznych. Seminarium cieszyło się dużą frekwencją oraz uznaniem, o czym świadczy głos pana Leszka Rysaka, uczestnika seminarium.
-Dzięki seminarium dowiadujemy się, w jaki sposób przedstawiana jest w różnych krajach historia najnowsza, a głównie tematyka migracji. Dla wielu z nas migracja oznacza nie tylko fizyczne przeniesienie się z punktu A do punktu B, ale również przeniesienie swoich idei i wartości. Tutaj potwierdzają się nasze odczucia, że dla ludzi, którzy zostali zmuszeni do życia w sowieckiej rzeczywistości, to była trauma. Z drugiej strony dowiadujemy się również, że dla innych traumą było i jest życie na emigracji. Dzięki takim seminariom wszyscy uczestnicy wymieniają się swoimi prywatnymi i zawodowymi doświadczeniami. Razem zdajemy sobie sprawę z tego, że często trudne jest niełączenie tych dwóch płaszczyzn. Obecni tutaj świadkowie czasu bardzo obrazowo przekazują nam swoją drogocenną wiedzę – widzimy, że z tych dwóch płaszczyzn, czyli doświadczeń zawodowych oraz prywatnych, tworzy się jedna.

Organizator Seminarium: Miejsce Pamięci Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Akademia Ewangelicka w Berlinie, Fundacja Badań nad Dyktaturą we współpracy z Europejską Siecią „Pamięć i Solidarność” i Centrum Pamięci Ruchu Oporu, Berlin.

3.


                        Uczestnicy projektu "Intergenerationes"

W dniu 29.04.2011 w ramach Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej w Berlinie odbyło się spotkanie informacyjne, na którym wszyscy zainteresowani mieli okazję uzyskać informacje oraz podyskutować m. in. o międzynarodowym dialogu pokoleń w Niemczech i Europie. W programie spotkania nie zabrakło referatów oraz rozmów z uczestnikami na temat demograficznych zmian czy dialogu międzypokoleniowego i jego propagowania podczas wymian młodzieżowych w Krzyżowej.

W ramach kontynuacji spotkania planowane jest w maju tygodniowe spotkanie o charakterze seminarium. Uczestnicy z Polski, Niemiec i Francji w wieku od 19 do 99 lat spotkają się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, by wspólnie zdobywać wiedzę oraz wymieniać się doświadczeniami. Seminarium będzie krokiem w stronę przełamania istniejących uprzedzeń oraz związanych z wiekiem stereotypów.

Więcej informacji: www.intergenerationes.eu / teffel@kreisau.de / 0049-30-53836361

Organizator projektu: Kreisau-Initiative Berlin e.V. ze wsparciem finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Komisji Europejskiej Program „Europa dla Obywateli”.

4.

Projekty w maju:

02.- 08.05.2011 - Forum Dialog, Polsko-niemieckie warsztaty edukacji wielokulturowej

08.-13.05.2011 MICC - Symulacja obrad Międzynarodowego Trybunału Karnego

09.- 02.05.2011 - Migracja-Kultura-Tożsamość (MCI)

12.-18.05.2011 - Polsko-niemiecki projekt rowerowy: Śladami Freyi von Moltke.

14.-20.05.2011 - Spotkanie Intergenerationes

Więcej informacji na:  www.krzyzowa.org.pl


------------------------------------------------------------------------

Kontakt:

marta żmigrodzka-koziejko
fundacja krzyżowa dla porozumienia europejskiego
stiftung kreisau für europäische verständigung

krzyżowa 7
58-112 grodziszcze, polska
tel: +48 (74) 85 00 135
fax: +48 (74) 85 00 305
e-mail: marta.zmigrodzka@krzyzowa.org.pl
www.krzyzowa.org.pl