newsletter
Pl
De 
Newsletter wrzesień 2010
Temat: Newsletter wrzesień 2010
Data wysyłki: 0000-00-00 00:00:00
Emisja #: 1
Zawarto∂æ:


Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy Państwa do czytania naszego newslettera. Tutaj będą mogli Państwo regularnie uzyskać informacje na temat działalności oraz przeprowadzanych projektów w Krzyżowej.
Tegoroczne lato minęło u nas pod hasłem sztuki i kultury i cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze minione artystyczne wydarzenia i te, które będą miały miejsce w niedalekiej przyszłości.

Serdecznie zachęcamy do czytania!

Marta Żmigrodzka-Koziejko


W tym numerze:

1.Wydarzenia artystyczne i kulturalne, lato 2010
2.Aktualne projekty - wrzesień
3.Zapowiedzi i ogłoszenia


1.

Lato artystyczne

Po raz trzynasty w Krzyżowej ruszyło Europejskie Lato Artystyczne EuropARTS. Trwało ono od 22 lipca do 3 sierpnia. W projekcie brało udział 70 uczestników z Polski, Białorusi, Niemiec, Ukrainy i Rosji w wieku 17-26 lat pragnących rozwijać swoje talenty artystyczne.

Tegoroczna edycja artystycznego lata była bardzo niezwykła, ponieważ nastąpiła tzw. zmiana pokoleń - po raz pierwszy w historii projektu dawni uczestnicy tego programu wystąpili w roli prowadzących. Jednym z ciekawych wydarzeń artystycznych był spektakl taneczny stworzony z tańca, choreografii i gry aktorskiej pod kierownictwem Jakuba Lukowskiego (Polska), Olga Soprańczyka (Białoruś) oraz Anji Gessenhardt (Niemcy). Natomiast efektem pracy uczestników warsztatów rzeźby było stworzenie rzeźby pamiątkowej dla zmarłej w tym roku Freyi von Moltke. W trakcie projektu wszystkie sześć warsztatów znalazło swoje odzwierciedlenie w sześciu filmikach krótkometrażowych wyreżyserowanych przez Vitali Bartkevicha, młodego i ambitnego reżysera z Białorusi. Filmiki ukażą się na stronie internetowej Krzyżowej.

Warsztaty wspierane były przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Freyi von Moltke, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Powiat Świdnicki, Dom Kultury Dorożkarnia oraz Fundusz Solidarności na rzecz Mobilności Młodzieży.

Kolejne Lato artystyczne już za rok w dniach 17.-28.07.2011.


Letni Festiwal Gitary

„Summer Guitar Festival", czyli Letni Festiwal Gitary, to cykliczna impreza organizowana przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej i Towarzystwo Gitarowe, która swój dziesiąty jubileusz obchodziła w dniach 4-14.07.2010. Oprócz intensywnych warsztatów, co wieczór w zamkowej piwnicy, zwanej na festiwalu „Piwnicą Dżemową”, spotykali się wykładowcy warsztatów wraz z uczestnikami, by wspólnie muzykować, doskonalić sztukę improwizacji i tworzyć. Letni Festiwal Gitary zbiegł się w tym roku z Mistrzostwami Świata Piłki Nożnej, które uczestnicy wraz z wykładowcami przed występami w Piwnicy Dżemowej z całym światem przeżywali.

Na zakończenie projektu miejsce miał Koncert Finałowy z występem Antonello Lixi oraz występ tańca flamenco i kameralnym koncertem w Piwnicy Dżemowej w Pałacu.

Partnerami i sponsorami projektu byli: Dolny Śląsk, D'addario, Włoski Instytut w Krakowie, la guitarra.pl, Music Dealer, Interton, Absonic.pl, TOPGUITAR, Wiadomości Świdnickie, kulturaonline.pl, TVP Wrocław, ws-24.pl

Jedenasta edycja Festiwalu Gitary będzie miała miejsce w dniach 01.-07.08.2011.


Na artystycznych tropach Europy – My, dzieci Europy!

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży podczas tego lata miejsce miały 2 edycje warsztatów edukacyjno-artystycznych „Na artystycznych tropach Europy – My, dzieci Europy” skierowanych do młodych ludzi w wieku 8-12 i 12-15 lat z Polski, Niemiec, Rumunii i Litwy (w tym dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych).

Dzieci i młodzież profesjonalnie kreowała rzeźby, obrazy czy naczynia ceramiczne. Jednym z ciekawych punktów programu było wspólne pieczenie ciastek europejskich składających się w wielu europejskich przepisów oraz kręcenie filmików ukazujących prace uczestników jak i ich naukę języków obcych.

Projekty wspierało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Kolejna edycja projektu odbędzie się w dniach 27.06.-05.07.2011 oraz 08.08.-16.08.2011.


Warsztaty artyterapii

W sierpniu po raz pierwszy miejsce miały warsztaty artyterapii zajęciowej. Do Krzyżowej zawitała młodzież w wieku 18-26 lat ze Świdnicy, Wojtówki, Wrocławia, Berlina i Sohland/Niemcy. Partnerami projektu byli Martinsstift/Sohland am Rotstein, Dolnośląskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz – Ostoja/Wrocław i Środowiskowy Dom Samopomocy - Ośrodek Wsparcia/Świdnica. Projekt skierowany był do młodzieży niepełnosprawnej z upośledzeniem intelektualnym.

Intensywna praca uczestników pozwalała na łatwiejsze wyrażenie uczuć i myśli drogą niewerbalną oraz na poznanie swoich rówieśników z innego kraju. W trakcie artystycznych warsztatów artyterapii w Krzyżowej przebywała grupa młodych ludzi ze Świdnicy i jej partnerskiego miasta Biberach/Niemcy ćwicząca taniec hip-hop oraz grupa artystek z Niemiec, Belgii oraz Francji. Grupy te bardzo mocno zintegrowały się z uczestnikami zajęć artyterapii. Wynikiem ich integracji była wspólna dyskoteka z niezapomnianym popisem młodych hip-hop'owców.

Partnerem projektu był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Polsko-Niemiecą Współpracę Młodzieży.


2.

Spotkanie młodzieży Altkönigschule Kronberg z uczniami szkół partnerskich z Las Palmas, Brześcia Pragi i Warszawy

Po raz szesnasty licealiści szkoły Altkönigsschule Kronberg z Niemiec oraz uczniowie szkół partnerskich z Las Palmas, Brześcia Pragi i Warszawy spotkali się we wrześniu w Krzyżowej. Spotkanie, które przed laty miało charakter jedynie polsko-niemiecki, z czasem urosło do rangi spotkania wielonarodowego.

W ramach pracy warsztatowej uczestnicy zdobywali wiedzę na temat ruchu oporu i opozycji. Oprócz bogatego programu edukacyjnego i wycieczkowego uczniowie szkół partnerskich przeznaczyli jeden dzień na wspólne porządkowanie miejsca spoczynku rodziny von Moltke na Wzgórzu Cmentarnym objętym patronatem przez szkołę Altkönigschule z Kronberg.


Utwory prześladowanych kompozytorów w latach 1933-1945

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży we wrześniu miejsce miała trzecia edycja projektu muzycznego „Prześladowania i drogi życiowe kompozytorów żydowskich“, odbywającego się co dwa lata w Krzyżowej. Studenci akademii muzycznych z Armenii, Polski i Niemiec podczas warsztatów muzycznych intensywnie ćwiczyli utwory kompozytorów prześladowanych w czasach

III. Rzeszy: Ernsta Tocha, Szymona Laksa, Joachima Mendelsona, Hansa Gála. Efektem ich parodniowej pracy był koncert zagrany w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim oraz dwa koncerty w Berlinie.

Organizatorem projektu była Inicjatywa Krzyżowa w Berlinie oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.


Projekt Fair life

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w dniach 19.- 24.września ma miejsce projekt Fair life organizowany przez Inicjatywę Krzyżowa Berlin. W projekcie udział bierze młodzież polsko-niemiecka ze szkoły w Neustadt oraz z Walimia.

Projektu ma na celu przybliżenie młodzieży tematyki tolerancji, nienawiści do obcokrajowców, pewności siebie i respektu do innych. Poprzez sport, który stanowi ważną i integralną część zajęć, uczestnicy obu narodowości poznają się nawzajem, a przede wszystkim dowiedzą się, w jaki sposób teoretyczne hasło „fair play” można zastosować w praktyce.

Organizatorem projektu jest Inicjatywa Krzyżowa w Berlinie oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.


Podróż studyjna

Końcem września, w dniach 24.-26.09.2010, w Krzyżowej miejsce będzie miał coroczny zjazd zainteresowanych i fundatorów zainicjowany przez Fundację Freyi von Moltke dla Nowej Krzyżowej.

Uczestnicy zjazdu będą mieli możliwość osobiście poznać tętniące życiem miejsce i działalność Fundacji Krzyżowa: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Akademię Europejską oraz Miejsce Pamięci.

Podczas pobytu uczestnicy zwiedzą Wrocław, Oleśnicę Małą oraz Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze.


3.

Wolontariat w opiece nad zabytkowymi parkami i ogrodami

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży już wkrótce rozpocznie się program „Wolontariat w opiece nad zabytkowymi parkami i ogrodami” na rok 2010/2011.

Wolontariusze podczas rocznego programu będą teoretycznie i praktycznie poszerzać swoją wiedzę z zakresu pielęgnacji zabytkowych kompleksów zieleni. Uczestnicy programu będą pracować w Polsce w Morawie oraz Krzyżowej, w Niemczech w Alt-Döbern w Brandenburgii.

Są jeszcze wolne miejsca! Wolontariusze mogą rozpocząć swoją pracę w Krzyżowej już w październiku. Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z Renatą Grycz z Fundacji Krzyżowa (renata@krzyzowa.org.pl)


Muzyczne polsko-niemieckie spotkanie pokoleń

W dniach 19.10.-24.10.2010, w Międzynarodowym Domu Spotkań z Młodzieżą, odbędzie się kolejny muzyczny projekt pod nazwą „Utwory pokoleń”. Udział w nim biorą zainteresowani muzyką w wieku od 19 do 99 lat.

Dziewięciu Polaków i Niemców dyskutować będzie o znaczeniu muzyki w swoim życiu jak i życiu politycznym.

Podczas warsztatów i rozmów podjęta zostanie głównie tematyka Jazzu w czasach NRD i Polski Ludowej. Uczestnicy zbadają rolę Jazzu i jego wpływ na działania opozycji w obu krajach znajdujących się w rękach komunistów.

Są jeszcze wolne miejsca! Zgłoszenia przyjmuje organizator projektu, Michael Teffel (teffel@kreisau.de) z Inicjatywy Krzyżowa w Berlinie


Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze

Tegoroczne spotkanie Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego miejsce będzie miało w Krzyżowej w dniach 28.-30.10.2010. Hasłem edycji jest „Technika i technologia – impulsy rozwojowe”. Szczególna uwaga poświęcona zostanie kryzysowi gospodarczemu jak i kierunkom rozwoju zjednoczonej Europy, w tym roli techniki i technologii.

Udział w obradach wezmą m. in.: Matthias Platzek (Premier Brandenburgii), Danuta Hübner (Poseł Parlamentu Europejskiego), Prof. Marian Noga (ekonomista), Robert Gwiazdowski (ekspert Centrum im. Adama Smitha).

Więcej informacji i zgłoszenia na:

http://www.forum.pl

biuro@forum.pl


Nabór kandydatów na stanowisko pracownika pedagogicznego Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży

Poszukujemy ambitnego pracownika pedagogicznego, który zajmować się będzie m. in. przygotowywaniem, realizacją oraz ewaluacją programów międzynarodowych wymian młodzieży oraz programów edukacyjnych dla młodzieży oraz rozwijaniem oferty programowej i profilu pracy z młodzieżą w zakresie historii i polityki. Kandydat powinien również umieć samodzielne zarządzać projektami, pozyskiwać fundusze oraz sprawiać opiekę nad istniejącymi już partnerstwami szkół i programami spotkań w Krzyżowej.

Zgłoszenia zawierające CV oraz krótki list motywacyjny prosimy kierować tylko E-Mailem do

Kierownika Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, Moniki Kretschmann: monika@krzyzowa.org.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5-go października 2010.Kontakt:

marta żmigrodzka-koziejko
fundacja krzyżowa dla porozumienia europejskiego
stiftung kreisau für europäische verständigung
krzyżowa 7
58-112 grodziszcze, polska
tel: +48 (74) 85 00 124
fax: +48 (74) 85 00 305
E-Mail: marta.zmigrodzka@krzyzowa.org.pl

www.krzyzowa.org.pl