newsletter
Pl
De 
Krzyżowa, newsletter czerwiec 2011
Temat: Krzyżowa, newsletter czerwiec 2011
Data wysyłki: 2011-06-30 12:49:03
Emisja #: 9
Zawarto∂æ:


Szanowni Państwo!

Pierwsze warzywa z naszego ogrodu warzywnego trafiły już do kuchni hotelu "Spichlerz", a zieloność trawy na naszym trawniku powoli zostaje wypalona przez słońce. Znak - nadeszło lato w Krzyżowej. Nie przypadkowo akcentujemy tym razem przyrodę, która nas tutaj otacza. W tym wydaniu newslettera przedstawiamy bowiem wyniki seminarium ekologicznego „Uniwersytet w podróży” kampusu ochrony środowiska z Birkenfeld.
Swoimi wrażeniami z czerwcowej podróży studyjnej Fundacji Freyi von Moltke-Stiftung dla Nowej Krzyżowej podzielą się z Państwem Helmuth Caspar von Moltke, najstarszy syn Freyi i Helmutha Jamesa von Moltke i dr Frauke Geyken, autorka biografii Freyi von Moltke.
W zakładce „Zapowiedzi i ogłoszenia” znajdą Państwo terminy projektów w lipcu.


Życzymy miłej lektury i zapraszamy do Krzyżowej!

Marta Żmigrodzka-Koziejko


W tym numerze:

1. Uniwersytet w podróży

2. Głosy uczestników podróży studyjnej

3. Zapowiedzi i ogłoszenia1.


Z ekologią na „ty” - pod takim hasłem przebiegały w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży warsztaty ekologiczne, podczas których studenci z kampusu ochrony środowiska z Birkenfeld, tzw. kampusu „zerowej emisji”, opracowywali strategię rozwoju dla Krzyżowej. Podsumowanie w formie prezentacji okazało się niezwykle interesujące, a zalecenia i propozycje przygotowane przez studentów pod wodzą prof. dr Petera Hecka - warte rozważenia i głębszej analizy.
Chyba nikt z nas do końca nie zdawał sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy wodzie, wiatrowi i słońcu. A z pewnością wszystkich zebranych zaskoczył finansowy bilans kosztów eksploatacji przy użyciu energii odnawialnych. Najbardziej przyziemne rzeczy jak spłuczki z przyciskiem do regulacji ilości wody to zmniejszenie kosztów zużycia wody aż do 50 %!
Instalacja żarówek LED-owych, paneli słonecznych np. na w przyszłości wybudowanych wiatach garażowych czy dachach niektórych budynków Fundacji - oto kolejne pomysły na oszczędności. Do pełni działań "zerowej emisji" brakuje jeszcze pieców na biomasę, np. słomę lub odpady drewniane.

Do urzeczywistnienia planu potrzeba już "tylko" czasu i środków finansowych, które - jak zaakcentowali - zwrócą się, ale dopiero po latach.
Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie energii odnawialnych dla Fundacji "Krzyżowa" mogłoby być wzorcowym przedsięwzięciem w tej części Europy.

Organizator projektu: Institut für angewandtes Stoffstrommanagement, Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Opiekun projektu: Bartłomiej Gasiulewicz.


2.W pierwszych dniach czerwca w Krzyżowej miał miejsce coroczny zjazd zainteresowanych i fundatorów zainicjowany przez Fundację Freyi von Moltke-Stiftung dla Nowej Krzyżowej. Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe. Uczestnicy projektu wzięli bowiem udział w uroczystych obchodach jubileuszu 100. rocznicy urodzin Freyi von Moltke.

- Jest to dla mnie zawsze wielkie przeżycie, kiedy przyjeżdżam do Krzyżowej, do miejsca, w którym spędziłem swoje wczesne dzieciństwo - mówi ze wzruszeniem Helmuth Caspar von Moltke, najstarszy syn Freyi i Helmutha Jamesa von Moltke. - Bardzo mnie interesuje, co się tutaj zmienia, jak się Krzyżowa rozwija i jak uczestnicy podróży studyjnej odbierają to miejsce. Niektórzy z nich biorą udział w tych spotkaniach regularnie co rok. Za każdym razem chcą dowiedzieć się czegoś więcej o historii tego miejsca. Zawsze rozmawiam ze wszystkimi uczestnikami i wiem, że oczekują oni intelektualnych doznań odnośnie stosunków polsko-niemieckich, jak i Europy. Podczas podróży studyjnej poznają też projekty skierowane do dzieci i młodzieży, które odbywają się w Krzyżowej przez cały rok. To jest piękne, że Krzyżowa żyje, tak jak tego zawsze chciała moja matka. Co ważniejsze: Krzyżowa żyje właśnie dzięki młodym ludziom, od których starsze pokolenie może czerpać tylko same korzyści.

Oto wrażenia dr Frauke Geyken, autorki biografii Freyi von Moltke, jednej z uczestniczek spotkania:

- W Krzyżowej panuje piękna atmosfera. Rozmawiamy o rodzinie von Moltke. Ich temat i historia tego miejsca jest myślą przewodnią naszych spotkań. Pięknym jest to, że to właśnie tutaj rozmawiamy o życiu tej rodziny, w miejscu, gdzie mieszkali. Jest to dla mnie bardzo wzruszające, że syn rodziny von Moltke jest z nami. To dodaje podróży studyjnej nuty autentyczności. Wszystko staje się dla nas bardziej realne, przez co łączenie faktów związanych z Freyą i Helmuthem Jamesem von Moltke jest prostsze i jeszcze bardziej interesujące.

Organizator podróży studyjnej: Fundacja Freya von Moltke-Stiftung dla Nowej Krzyżowej.

3.

Projekty w lipcu:

01.-07.07.2011 – Portal of good news. Warsztaty dziennikarskie.

12.-22.07.2011 – Międzynarodowa Szkoła Letnia "Sąsiedztwo zobowiązuje". Warsztaty historyczno-polityczne.

17.-29.07.2011 – Międzynarodowe Lato Artystyczne. Warsztaty artystyczne dla młodzieży.

29.07.-08.08.2011 – Warsztaty Flamenco.

31.07.-07.08.2011 – Europa pierwszy gwizdek. Muzyczno-sportowe warsztaty dla dzieci i młodzieży.


Więcej informacji na: www.krzyzowa.org.pl

------------------------------------------------------------------------

Kontakt:
marta żmigrodzka-koziejko
fundacja "krzyżowa" dla porozumienia europejskiego
stiftung kreisau für europäische verständigung

krzyżowa 7
58-112 grodziszcze, polska
tel: +48 (74) 85 00 135
fax: +48 (74) 85 00 305
e-mail: marta.zmigrodzka@krzyzowa.org.pl
www.krzyzowa.org.pl