
Szanowni Państwo!
Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury naszego styczniowego newslettera. W tym wydaniu opisujemy konferencję „Różnorodność - droga do przewagi konkurencyjnej organizacji i regionu”. W wywiadzie newslettera trenerka biznesu, pani Michalina Konkel z firmy „etta”, przedstawia korzyści jakie niesie ze sobą uczestnictwo w tej konferencji. W zakładce „Zapowiedzi i ogłoszenia” znajdziecie Państwo terminy projektów odbywających się w lutym. Miłej lektury!
Marta Żmigrodzka-Koziejko
W tym numerze:
1.Zainwestuj w różnorodność – styczeń 2011
2.Głos trenerki
3.Zapowiedzi i ogłoszenia: Terminy projektów – luty 2011
4.Przekaż 1% podatku dochodowego na Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego

| Konferencja: Różnorodność - droga do przewagi konkurencyjnej organizacji i regionu.
Trenerka Monika Chutnik
|
1. Ukazanie specyfiki zarządzania różnorodnością (diversity management), czyli formy zarządzania firmą i pracownikami w różnym wieku i różnej płci, narodowości, stopniu niepełnosprawności oraz wykształcenia stanowiły główną tematykę konferencji „Różnorodność - droga do przewagi konkurencyjnej organizacji i regionu” organizowanej w Krzyżowej w ramach projektu „Zainwestuj w różnorodność”. Podczas trzydniowego spotkania trenerzy wraz z uczestnikami poświęcili szczególną uwagę obszarom zarządzania różnorodnością w Polsce. Analizowali sposoby skutecznego wdrażania polityki zarządzania różnorodnością z pomocą funduszy unijnych. Starali się również ukazać, jak najefektywniej zarządzać wiekiem i zaakceptować różnice kulturowe w celu lepszej współpracy. Wyszczególniali m. in. tematykę rasy, wyznania, pochodzenia czy orientacji seksualnej.
Diversity management, jak podkreślili trenerzy, znane jest w mediach masowych w Polsce dopiero od 2006 roku. Według ekspertów innowacja zarządzania pozwala na zmianę sposobu myślenia i kierowania przedsiębiorstwem w celu zwiększenia wydajności organizacji. Tu zaakcentowano konieczność przeciwstawienie się tradycyjnemu sposobowi zarządzania. Jako przykład posłużyło zagadnienie usuwania osób starszych czy niepełnosprawnych z miejsc pracy. Po obszernych dyskusjach i warsztatach uczestnicy jednogłośnie uznali, że różnorodność to proces, podczas którego muszą być przeprowadzone liczne rozmowy i konsultacje, by budować świadomość czy polityczną poprawność. Na konferencji ukazane zostały przez trenerów przykłady dobrej praktyki firm, które wzorowo wdrożyły politykę różnorodności.
Organizacja projektu: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Konferencja zorganizowana została w ramach projektu „Zainwestuj w różnorodność” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2.
Co wnosi konferencja „Różnorodność - droga do przewagi konkurencyjnej organizacji i regionu” w życie i w pracę menadżerów oraz kadry zarządzającej – wypowiedź Michaliny Konkel, trenerki biznesu firmy „etta” i trenerki w projekcie „Zainwestuj w różnorodność”.
- Udział w konferencji daje uczestnikom szansę porozmawiać na ten obszerny a jakże jeszcze niektórym mało znany temat różnorodność. Stanowi on w dalszym ciągu novum jeśli chodzi o zarządzanie firmą czy organizacją w naszym kraju. W związku z tym, zmiany w tym obszarze mogą napotykać pewien opór. Opór przed wprowadzaniem nowej polityki w firmie, nowymi zasadami czy procedurami. Na konferencji staramy się stworzyć platformę do wymiany dobrych praktyk, by uczestnicy zobaczyli, jakie korzyści z zainwestowania w różnorodność mogą mieć ich przedsiębiorstwa i oni sami. Spotkanie z profesjonalistami w gronie ludzi zainteresowanych tą tematyką daje szansę uczestnikom zdobyć nową wiedzę i umiejętności. Uczestnicy nawiązują tutaj kontakty, krok po kroku razem analizując korzyści płynące z "różnorodności", równocześnie się przy tym wspierając. Ponadto mobilizuje do przemyślenia kwestii wdrożenia polityki różnorodności we własnych firmach. Jak wspomniałam, temat ten w Polsce jest nowy, odbiega od dotychczasowych zwyczajów i zdarza się, że przedsiębiorcy nie widzą potrzeby, by zajmować się tą tematyką. Często nie wiedzą jak wdrażać projekty związane z zarządzaniem różnorodnością. Konferencja stawia więc pewne wyzwanie przed uczestnikami. Ja osobiście chcę pokazać podczas mojego treningu, dlaczego warto jest uczestniczyć w dyskusjach i szkoleniach na temat różnorodności. Dzięki temu ludzie zaczynają pewniej podchodzić do tematu różnorodności, stają się bardziej otwarci i często rewidują swoją postawę. Zaczynają się zastanawiać, co dla nich jest ważne i zauważają, że każdy z nas jest różnorodny, ma inne potrzeby i motywacje. A to jak najbardziej wpływa na rozwój przedsiębiorstwa poprzez rozwój jego pracowników.
3.
Projekty w lutym:
10.02.2011 - Otwarcie wystawy w Pałacu: "Żydowski Dzierżoniów - Jewish Rychbach - Jüdisches Reichenbach 1945-1948"
10.-13.02.2011 - Szkolenie na multiplikatorów i trenerów gry symulacyjnej „Europejski klimat się zmieni”
14.-18.02.2011 - Interaktywny projekt teatralny dla zainteresowanej polityką młodzieży z Polski i Niemiec: Wolność bezgraniczna?! – Freiheit grenzenlos?! - Są jeszcze wolne miejsca!
25.-27.02.2011 - Konferencja europejska: InterGenerationes.
Bliższe informacje na: www.krzyzowa.org.pl
4. Zachęcamy Państwa do przekazania 1% podatku dochodowego na integracyjne projekty młodzieżowe realizowane przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Aby przekazać nam 1% należy wypełniając formularz deklaracji podatkowej PIT wpisać w odpowiedniej rubryce:
FUNDACJA KRZYŻOWA DLA POROZUMIENIA EUROPEJSKIEGO
KRS: 0000084948
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt:
marta żmigrodzka-koziejko fundacja krzyżowa dla porozumienia europejskiego stiftung kreisau für europäische verständigung
krzyżowa 7 58-112 grodziszcze, polska tel: +48 (74) 85 00 124 fax: +48 (74) 85 00 305
E-Mail: marta.zmigrodzka@krzyzowa.org.pl
www.krzyzowa.org.pl
|