newsletter
Pl
De 
Polsko-niemiecka wymiana Pszenno-Lampertheim - Krzyżowa, 30.10.-03.11.2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
poniedziałek, 06 listopada 2017 15:29

W tym roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej ponownie spotkała się młodzież z gmin partnerskich - Gminy Świdnica i miasta Lampertheim. 32 młodych ludzi (15 z Polski i 17 z Niemiec) ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie i Alfred Delp Schule w Lampertheim spędziło w Krzyżowej 5 dni.

W trakcie projektu młodzież poznawała historię Kręgu z Krzyżowej, którego członkiem był patron szkoły niemieckiej Alfred Delp, poznawała też historię Szarych Szeregów (patrona byłego gimnazjum w Pszennie) i ich naczelnika Floriana Marciniaka. Uczniowie szukali podobieństw między tymi ważnymi historycznie postaciami oraz zastanawiali się, czego można się nauczyć od patronów, takich jak Delp czy Marciniak.

Oprócz warsztatów historycznych młodzież uczestniczyła w rozgrywkach sportowych, brała udział w warsztatach kreatywnych, zwiedzała Wrocław i Świdnicę. Przy odjeździe nie obyło się bez gorących uścisków i łez. W przyszłym roku młodzież prawdopodobnie spotka się ponownie, tym razem w Lampertheim.

GALERIA ZDJĘĆ


Koordynacja projektu: Anna Kudarewska – specjalistka ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej

Współfinansowanie: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM), Gmina Świdnica