newsletter
Pl
De 
"Moja historia - Twoja historia" - warsztaty historyczne, Krzyżowa 08-12.12.2017 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
czwartek, 07 grudnia 2017 13:34

W projekcie "Moja historia - Twoja historia" biorą udział młodzi ludzie w wieku 15-19 lat z Niemiec i Polski, by zapoznać się z historią okresu powojennego. Ich zadaniem jest analiza, punktów wspólnych polsko-niemieckiej i europejskiej historii, omawianych głównie w ich krajach i regionach. W czasie projektu uczestnicy poszukują różnic, podobieństw i współzależności między swoimi krajami jak i rozwijają zrozumienie i tolerancję między sobą. Umożliwia im to zmianę perspektywy postrzegania krajów sąsiadujących. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na powojenne ruchy migracyjne, które mają szczególne znaczenie dla historii krajów.

Koncepcja dydaktyczna warsztatów opiera się na podejściu ukierunkowanym na naukę, które zachęca młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa. W wyniku pracy grupowej przygotowywana jest i prezentowana na sesji plenarnej prezentacja. Równolegle z treścią historyczną uczestnicy uczą się o kulturze i języku sąsiedniego kraju, zdobywając w ten sposób umiejętności międzykulturowe i poszerzając horyzonty. Pod względem metodologicznym projekt obejmuje oprócz warsztatów inne formaty: szkolenia z prezentacji i retoryki, dyskusje i prezentacje. Metody integracji i uczenia się międzykulturowego z edukacji pozaformalnej są również wykorzystywane podczas szkoleń, wykładów i dyskusji.


Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Kreisau-Initiative e.V. z Berlina, partner Fundacji „Krzyżowa”.

Projekt finansowany jest przez: Polsko-Niemiecką Wyminę Młodzieży, Michael-Haukohl-Stiftung, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kraju Związkowego Saksonia, F. C. Fundacja Flick