newsletter
Pl
De 
Minister Anna Zalewska o Fundacji „Krzyżowa” PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
czwartek, 25 stycznia 2018 10:08

Reportaż „Co łączy Ruch Narodowy z neonazistami?” wyemitowany przez Superwizjer TVN w dniu 20 stycznia br. wywołał bardzo ożywioną dyskusję publiczną. Głos zabrali m.in. przedstawiciele władz państwowych, a prokurator generalny polecił wszczęcie śledztwa ws. publicznego propagowania faszyzmu przez organizację „Duma i Nowoczesność”.

Podczas konferencji prasowej stanowisko zabrała również Miniester Edukacji Narodowej – Anna Zalewska. Pani Minister przypominając, że niektóre z opisywanych w materiale zdarzeń miały miejsce w pobliżu Świdnicy, przywołała Fundację „Krzyżową” dla Porozumienia Europejskiego, jako organizację, która od lat jest aktywna na polu edukacji pozaformalnej oraz międzynarodowej, a w swoich działaniach odwołuje się do tradycji antyhitlerowskich.

Bardzo cieszy nas, że nasz dorobek oraz lata aktywności w sferze edukacji obywatelskiej oraz historycznej są dostrzegane i doceniane. Przypominamy, że pierwszy workcamp odbył się w Krzyżowej już w 1990 r., a Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży obchodzi w tym roku 20-lecie otwarcia. W naszych działaniach odwołujemy się do historii miejsca, w którym jesteśmy i ludzi, którzy je tworzyli. To tu spotykał się Krąg z Krzyżowej – antyhitlerowska grupa opozycyjna, oraz odbyła się symboliczna, polsko-niemiecka, Msza Pojednania. Powołując się na określone wzorce pokazujemy młodzieży na czym polega postawa obywatelska i jakie zło niosą ze sobą systemy totalitarne.

W obecnej sytuacji, kiedy na popularności zyskują skrajne środowiska, to właśnie edukację uważamy za najlepszą metodę przeciwdziałania radykalizacji poglądów i zachowań.

Tekst depeszy PAP z konferencji Pani Minister Anny Zalewskiej jest dostępny pod linkiem: http://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/anna-zalewska-podstawy-programowe-ucza-czym-jest-nazizm-totalitaryzm-i-faszyzm,28545.html.