newsletter
Pl
De 
"Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia" - relacja z prac prowadzonych na cmentarzu w Dzierżoniowie PDF Drukuj Email

Relacja z prac realizowanych na cmentarzu ewangelickim w Dzierżoniowie (ul. Armii Krajowej) w ramach workcampu "Kto nie szanuje zmarłych, ten nie szanuje życia" - 29.07.–12.08.2017Nowy cmentarz ewangelicko-augsburski o wielkości 3,17 ha poświęcono 3 kwietnia 1872 roku. W najstarszej części, około 1927 roku, wybudowana została kaplica grzebalna.Przed II wojną światową znajdowało się na cmentarzu ok. 5000 nagrobków. Na tym cmentarzu chowano dzierżoniowską elitę, w tym przedstawicieli ówczesnych władz, właścicieli miejscowych fabryk i mniejszych przedsiębiorstw, duchowieństwo i nauczycieli.

Po wojnie nekropolia była jeszcze sporadycznie użytkowana do 1957 r.


I dzień pracy

Zanim rozpoczęliśmy naszą pracę na cmentarzu ewangelickim, odwiedziliśmy żydowski cmentarz, który znajduje się obok i który w poprzednim roku został podczas podobnego projektu dofinansowanego przez NID, również przez młodzież posprzątany. 

Już na miejscu młodzież miała okazję obejść cały teren cmentarza ewangelickiego i zapoznać się z początkowym stanem cmentarza. Służyło to do odkrywania miejsca i zaplanowania niezbędnych prac.II dzień prac

Zanim podjęliśmy się pracy na cmentarzu, mieliśmy spotkanie i wprowadzenie przez Panią Marię Ptak (Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków we Wrocławiu w Wałbrzychu), która uświadomiła młodzież, że taki stary cmentarz jest zabytkiem nieruchomym i wskazała na obowiązujące przepisy dotyczące prac porządkowych i konserwatorskich.

W tym jeszcze dniu udało się młodzieży oczyścić całą aleję z roślin.

Od pierwszego dnia nasze działanie wzbudzały ciekawość i zainteresowanie wśród przechodniów, głównie ludzi mieszkających w pobliżu cmentarza. Młodzież chętnie przekazywała informacje o naszym projekcie i rozdawała ulotki.
III dzień pracy

Po oczyszczeniu alei skoncentrowaliśmy naszą pracę na prawej części cmentarza - tuż obok wejścia. Po intensywnym zbadaniu terenu oraz starannym oczyszczeniu ze śmieci i chwastów, młodzież zaczęła odkrywać i oczyszczać pierwsze nagrobki.


IV dzień pracy

Czwartego dnia naszej pracy kontynuowaliśmy oczyszczanie lewej części cmentarza i poszerzyliśmy pole pracy. Udało nam się odkryć nagrobki takich byłych osobowości Dzierżoniowa, jak na przykład kupca (Carl Friedrich Robert Metzig), właściciela majątku (Carl Niedenführ), inspektora kolei (Gustav Abert) i byłego burmistrza Dzierżoniowa.V dzień pracy

Piątego dnia kontynuowaliśmy prace porządkowe i udało nam się odkryć i oczyścić kolejne nagrobki. Dołączyła do nas dziewczyna mieszkająca w pobliżu cmentarza, żeby z nami pracować. Przychodziła też w dwóch kolejnych dniach.

 


VI dzień pracy

W tym dniu poszerzyliśmy kolejny raz pole pracy. Trwały oczyszczenie ze śmieci i chwastów oraz odkrywanie i oczyszczanie kamieni nagrobnych. Z własnej inicjatywy woluntariusze zaczęli rysować mapę cmentarza ze zaznaczonymi w niej miejsca nagrobki. Więcej o historii cmentarza mogliśmy się dowiedzieć od Pana mieszkającego blisko cmentarza.VII dzień pracy

Siódmego dnia na zmianie kontynuowaliśmy prace porządkowe oraz dokumentację prac wypełniając ankiety dotyczące pojedyncze kamieni nagrobnych, robiąc zdjęcia każdego nagrobka oraz precyzując mapę cmentarza.VIII dzień pracy

Ostatniego dnia naszej pracy dokończyliśmy przewidziany przez nas zakres prac, zajęliśmy się dalej dokumentacją nagrobków i mapą cmentarza i przygotowaliśmy się na prezentację projektu. W obecności Pana Zygmunta Kuca z Urzędu Miasta w Dzierżoniowie, Księdza Biskupa Waldemara Pytla, Pani Moniki Kretschmann reprezentującej Fundację "Krzyżowa" oraz mieszkańców Dzierżoniowa przedstawiliśmy wyniki swojej pracy. Woluntariuszka z Niemiec i woluntariusz z Polski pokazali pojedyncze nagrobki łącząc z tym ich odkrycia i przeżycia podczas prac na cmentarzu. Na zakończenie odbyło się odsłonięcie tablicy informacyjnej.

 

GALERIA ZDJĘĆ


Organizatorzy: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.

Koordynacja: Nelly Wacker – specjalistka ds. projektów edukacyjnych MDSM 

Finansowanie: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Dofinansowano w ramach Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – "Wolontariat dla dziedzictwa”