newsletter
Pl
De 
Susanne Schade PDF Drukuj Email
Susanne Schade

Susanne Schade – urodzona w Weimarze. Studia na Wydziale Politologii, Slawistyki i Historii Europy Wschodniej w Heidelbergu. Praktyka i praca w Landeszentrale für politische Bildung, praktyka w Warszawie. Wykładowca nauk politycznych w Zivildienstschule w Dolnej Saksonii; praca we Frankfurcie nad Odrą przy polsko-niemieckiem projekcie dalszego kształcenia dla pracowników. Od kwietnia 2012 roku praca w Fundacji „Krzyżowa” jako pracownik pedagogiczny/specjalista do spraw programowych.

Dlaczego chciałaś przyjechać do Krzyżowej i rozpocząć tutaj pracę?

 Bardzo interesuję się Polską i stosunkami polsko-niemieckim i zawsze chciałam pracować w tym kontekście na polu pedagogicznym, dlatego uważam, że to właśnie Krzyżowa jest do tego idealnym miejscem. To jest miejsce z niesamowitą historią, które właśnie m. in. z tego powodu jest interesujące również dla wielu różnych grup młodzieży. Zaczynając od historii tego miejsca można tu podejmować różne tematy i opracować pytania odnośnie teraźniejszości i przyszłości, w kontekście polsko-niemieckim i nie tylko.

Jakie są Twoje wrażenia po przybyciu do Krzyżowej?

Jestem pod wielkim wrażeniem tej tutejszej sielanki, która rzeczywiście pozwała wszystkim odwiedzającym to miejsce oderwać się od codzienności i podejmować ważne tematy społeczne. Poza tym podoba mi się dynamika wszystkich pracowników, a przede wszystkim ich wielojęzyczność, która jest tutaj bardzo oczywista i która wzbogaca wszystkie działania.

Czym zajmujesz się w Krzyżowej?

Punkt ciężkości mojej pracy to pedagogika medialna, przy czym rozumiane jest tutaj połączenie świadomego nauczania z zakresu mediów klasycznych i nowoczesnych. Uważam, że w mojej pracy z grupami ważne jest rozważanie możliwości i sposobu działania świata mediów, przede wszystkim na tle nie zawsze obiektywnych sprawozdań medialnych, które dotyczą Polski i Niemiec w danym kraju.