Webinarium, 25.03.2030, godz. 11:00
Memy poruszające temat epidemii koronawirusa rozprzestrzeniają się teraz po wirtualnym świecie, a niektóre kanały social mediów - jak np. Facebook - są nimi zapełnione. Ale właściwie czym są memy? I jak można je wykorzystać w pracy edukacyjnej w szkole, w pracy z młodzieżą lub w mediach społecznościowych? Odkryliśmy ten temat razem z uczestnikami webinarium.
Podczas webinarium zaprezentowaliśmy podstawowe spostrzeżenia na temat tego zjawiska. Jakie funkcje pełnią memy? W jaki sposób możemy poprzez memy wyrażać swoje opinie? Tworzyliśmy własne memy, ale także odkryliśmy, jaką rolę mogą one odegrać w walce z mową nienawiści. Dla nas jest oczywiste, że memy mogą pełnić demokratyczną funkcję i wspierać przekazy pozytywne, stanowiąc kontrę do mowy nienawiści.
Czytaj więcej: Webinarium "WHAT DO YOU #MEME?" - 25.03.2020 (FOTO)
Z końcem stycznia rozpoczęliśmy trzeci moduł projektu „Nasz wspólny świat - edukacja globalna dzieci”,współfinansowanego w ramach Programu Polskiej Współpracy
Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Tegoroczna i ostatnia już edycja trzyletniego projektu obejmuje:
Celem I bloku szkoleniowego o nazwie „Treści i etyka edukacji globalnej”, które odbyło się w terminie 30.01-01.02.2020, było:
Fundacja "Krzyżowa" jest jedną z organizacji, dzięki którym powstała platforma EduSkills+ Reflections. Celem projektu jest edukacja interkulturowa poprzez rozwój kompetencji w zakresie dialogu i refleksji, które tworzą podwaliny pod budowę postawy otwartej na świat. Taki dialog uważany jest za warunek więzi społecznych i społecznego rozwoju złożonych wspólnot. Platforma EduSkills+ Reflections to m.in. zbiór bezpłatnych i kreatywnych materiałów dydaktycznych, które kształtują umiejętności konieczne do aktywnego uczestnictwa w demokratycznych i różnorodnych społeczeństwach, jak i filmy i mediateka zawierające narzędzia do warsztatów uczących krytycznego myślenia.
Czytaj więcej: Podsumowanie projektu EduSkills+ Reflections – platforma do edukacji interkulturowej
W dniach 8-13 grudnia w Krzyżowej odbyło się szkolenie "Creating Space: A Digital Future with Ethics in Mind", które było adresowane do trenerów, nauczycieli, wychowawców i edukatorów z Polski, Niemiec i Ukrainy.
Głównym celem szkolenia było zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat metod nauczania, które pomogą młodzieży przeciwstawiać się mowie nienawiści w Internecie. Uczestnicy poznali sposoby wzmacniania samoświadomości młodzieży, metody zachęcające do autorefleksji, promujące empatię i radzenie sobie z różnorodnością. Warsztaty miały zapewnić również przestrzeń do wymiany swoją własną wiedzą i doświadczeniami. W oparciu o metodę Barcampa odbyły się sesje prowadzone przez samych uczestników.